Jak začít se systematickým tréninkem

Určitě chci jezdit dle tepovky.Kadence až další level.Zima a déšť nevadí.Zdravotní problémyzatím žádné.Kolo 2­ – 3x v týdnu + 1x sobota nebo neděle.Jen nevím kolik a jak.

Jezdit podle tepovky je správný přístup, jinak to určitě nepůjde. O tom není pochyb. Což znamená především vyšetření prahů – laktátovou křivku nebo spiroergometrii. Kontrola kadence je velmi prospěšná věc a vzhledem k tomu, že přístroje s měřením kadence už dnes nejsou o moc dražší než ty bez ní, asi nemá cenu její využití odkládat, byť k tréninku aerobní vytrvalosti není nezbytně nutná. Význam kadence se projeví až v intervalovém tréninku.

Tři až čtyři tréninkové jednotky v týdnu je poněkud málo. Jako dostačující bych viděl alespoň 5 jednotek za týden, tři kratší ve všední den (v zimě může být jedna z nich i posilovna a zbývající dvě na nějakém domácím mučidle – trenažeru nebo válcích). O víkendu je vhodné tréninku věnovat obě dopoledne, což ovšem nesou partnerky a rodiny dosti nelibě. Úhrnem by měla tréninková dávka dát dohromady alespoň 8 hodin v zimě a 10 až 12 hodin v hlavní sezóně. Tři tréninky týdně jsou určitě pro dostatečný rozvoj málo, byť by třeba daly dohromady 250 km. Pravidelnost je tu důležitější než celková suma kilometrů.

Osobně bych se asi zamyslel, co vlastně od kola čekám. Je naprosto v pořádku, pokud usoudím, že by mě systematický trénink vlastně kazil smysl toho, proč na kolo sedám. Pak stačí jen drobné úpravy, jako například stanovení a dodržování prahů. Každé další zvýšení očekávaných výsledků sebou nevyhnutelně nese přerod koníčku v cosi podezřele podobného zaměstnání. Nebo závislosti.