Výhody sportovní historie v mládí

Sport ­před vojnou 8 roků tenis,doplňkový sport volejbal.Po vojně příležitostně tenis ,malá kopaná.Nyní jízda na kole,výhradně MTB.Poslední dva roky­2014 nájezd 5000km,letos také. Příprava spíš na vytrvalost.

Sport před osmnáctým rokem je dobrá vstupní investice a tenis poskytuje relativně slušnou všeobecnou přípravu, silné nohy a formátuje metabolismus hlavně pro práci ve smíšeném režimu. S aerobní kondicí už to podle mých zkušeností ze sportovních prohlídek tak silné nebývá. I po vojně se tazatel alespoň občas hýbal, což je další plus.

Vstupní cyklistická situace je naprosto standardní, v této fázi začíná přemýšlet o systematickém tréninku řekněme 90% procent mých klientů. Specializace a omezení na MTB už úplně ideální není. Udržet se ve správném režimu v terénu není jednoduché ani pro dobře trénovaného závodníka, pro člověka, který aerobní metabolismus teprve začíná budovat, je to prakticky nemožné. Chce to asfalt a minimálně hladké pláště s vysokým tlakem. I když to dnes okolo Prahy už vůbec není příjemné a bohužel ani moc bezpečné.

Že by měla být příprava zaměřena spíš vytrvalostně je vlastně úplně mimo jakoukoliv diskuzi. Cokoliv, co je v cyklistice delší než kilometr na dráze již vyžaduje kvalitní aerobní a tedy vytrvalostní základ. Žádná jiná cesta k cíli nevede.